انواع روش‌های افزایش قد کودکان

افزایش قد کودکان

قد کودکان از اهمیت بسیاری برای والدین برخوردار است. برخی از کودکان به دلیل مشکلاتی همچون، اختلالات هورمونی و مواردی از این قبیل، با کوتاهی و عدم رشد قد مواجه می‌شوند. در این شرایط باید به دنبال روشی مناسب برای افزایش قد کودکان بود. ورزش های افزایش قد را می‌توان بهترین و مفیدترین روش افزایش قد کودک دانست. اما باید توجه داشته باشید که تنها برخی از ورزش‌ها در این شرایط توصیه می‌شوند؛ چه ورزش هایی قد را کوتاه میکند؟! یکی از مهم‌ترین پرسش‌هایی که افراد بسیاری با آن مواجه هستند.

در این مطلب از وب‌سایت قد پلاس به بررسی اهمیت افزایش قد در کودکان پرداخته و بهترین روش‌های دست‌یابی به این هدف را معرفی خواهیم کرد. ازجمله روش‌های مناسب و کاربردی برای افزایش قد کودکان می‌توان به دارودرمانی اشاره کرد؛ در ادامه بهترین قرص افزایش قد را معرفی کرده و خواص آن را ذکر خواهیم کرد. افزایش قد با آمپول یکی دیگر از روش‌های مناسب است که می‌توان از آن کمک گرفت. در ادامه با ما همراه باشید تا به پرسش‌هایی همچون، روند افزایش قد کودکان به چه نحوی است؟! قد و وزن کودک دوماهه باید چقدر باشد؟! و مواردی از این قبیل پاسخ دهیم.

روند افزایش قد کودکان به چه نحوی است؟

کودکان از روند افزایش قد مشخصی پیروی می‌کنند. بر اساس این روند طبیعی کودک باید در یک سالگی خود به قد 68 الی 81 سانتی‌متر برسد. اما توجه داشته باشید که قد هر کودکی بر اساس فاکتورهای مختلفی می‌تواند با سرعت‌های متفاوتی نسبت به دیگر کودکان رشد کند. یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تأثیرگذار در رشد قد کودکان، عامل جنسیت است. رشد قد دختران و پسران تفاوت‌هایی با یکدیگر دارد که در ادامه به صورت مختصر به بررسی این تفاوت‌‌ها می‌پردازیم.

نوزدان کودک در ابتدای تولد خود با سرعت قابل‌توجهی رشد پیدا می‌کنند. رشد و افزایش قد کودکان دختر تا زمان اولین قاعدگی آن‌ها به طور پیوسته ادامه می‌یابد. به‌طور معمول، یک یا دو سال پیش از شروع قاعدگی، کودکان دختر با یک جهش در رشد قد مواجه می‌شوند. سپس، سرعت افزایش قد دختران کاهش پیدا می‌کند؛ اما آن‌ها پس از اولین قاعدگی خود همچنان رشدی در حدود 3 الی 6 سانتی‌متر را نیز تجربه می‌کنند. در مقابل، سرعت رشد در کودکان پسر بسیار قابل‌توجه خواهد بود و دوره جهش در رشد آن‌ها ممکن است تا پایان نوجوانی نیز ادامه پیدا کند. افزایش قد کودکان پسر به‌گونه‌ای است که اکثر آن‌ها در طول دوران بلوغ، هرساله در حدود 7 الی 8 سانتی‌متر افزایش قد را تجربه می‌کنند.

افزایش قد کودک
افزایش قد کودک

جدول میزان رشد قد کودکان

پزشکان و متخصصان فعال در این حوزه، یک جدول جامع و جهانی را برای سنجش میزان رشد قد کودکان طراحی و اجرا کرده‌اند. این جدول اطلاعات مفیدی در رابطه با میزان قد کودکان در سنین مختلف در اختیار ما قرار می‌دهد. بنابراین، شما نیز می‌توانید میزان رشد قد کودک را بر اساس فاکتورهای این جدول سنجیده و از طبیعی بودن آن اطمینان حاصل کنید. درصورتی‌که کودک شما افزایش قد کمتر و یا بیشتری از معیارهای این جدول را تجربه می‌کند، بهتر است با یک پزشک متخصص در این حوزه مشورت کنید.

سن

طول قد

1 سالگی

68 الی 81 سانتی‌متر

2 سالگی

80 الی 94 سانتی‌متر

3 سالگی

90 الی 103 سانتی‌متر

4 سالگی

94 الی 110 سانتی‌متر

6 سالگی

106 الی 124 سانتی‌متر

8 سالگی

119 الی 137 سانتی‌متر

 

دلایل کوتاهی قد کودکان

کوتاهی قد کودکان یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که اکثر والدین با آن مواجه می‌شوند. درمان کوتاهی قد و افزایش آن به روش‌های متعددی امکان‌پذیر است؛ اما ابتدا باید دلیل و علت کوتاهی قد در کودک شناسایی شود. تشخیص درست و شناسایی به موقع علت کوتاهی قد در کودکان می‌تواند منجر به ارائه روش درمانی مناسبی از سوی پزشک شده و افزایش قد کودکان را به همراه داشته باشد. کوتاهی قد می‌تواند به دلایل بسیار مختلفی بروز کند؛ ازجمله رایج‌ترین دلایل کوتاهی قد در کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمبود تغذیه مادر و عدم دریافت مواد موردنیاز جهت رشد در دوران جنینی
 • محدودیت فضای داخل رحمی در دوران جنینی
 • سوءتغذیه کودک و عدم دریافت مواد مغذی
 • بیماری‌ها و اختلالات مربوط به غدد درون ریز
 • بلوغ زودرس
 • بلوغ دیررس
 • اختلالات ژنتیکی
 • مشکلات استخوانی
 • و…

دارو های مناسب افزایش قد کودکان

روش‌های متعددی برای درمان کوتاهی قد در کودکان وجود دارد؛ ازجمله این روش‌ها می‌توان به ورزش افزایش قد کودکان اشاره کرد که امروزه بسیار مورداستقبال قرار گرفته است. البته، درمان به این روش نیاز به صبر و تحمل بالایی دارد و ممکن است مدت‌زمان قابل‌توجهی به طول بیانجامد. اما اگر به دنبال یک روش درمانی سریع هستید که به واسطه آن افزایش قد کودکان را شاهد باشیم، باید سراغ دارودرمانی بروید. دارو درمانی خود شامل روش‌های بسیار متنوعی می‌شود؛ به‌عنوان مثال، قرص افزایش قد کودکان و شربت افزایش قد کودکان را می‌توان ازجمله این روش‌ها دانست. در ادامه مطلب تعدادی از بهترین و مفیدترین داروهایی که منجر به افزایش قد کودکان می‌شوند را معرفی و بررسی خواهیم کرد.

کپسول آرژی زینک یوروویتال

کپسول آرژی زینک یوروویتال را می‌توان یکی از بهترین قرص‌های افزایش قد در کودکان دانست. این کپسول را می‌توان به نوعی مکمل غذایی که حاوی کلسیم، ویتامین D3، زینک و ال آرژنین است. ال آرژنین موجود در این کپسول می‌تواند با تأثیر بر غده هیپوفیز کودک منجر به افزایش ترشح هورمون رشد در او شده و افزایش قد را به همراه داشته باشد. کپسول آرژی زینک یوروویتال را می‌توان گزینه مناسبی برای افزایش قد و تراکم استخوان در کودکان دانست.

میوه افزایش قد کودکان
میوه افزایش قد کودکان

شربت آرژی پلاس یوروویتال

یکی دیگر از گزینه‌های موجود برای افزایش قد کودکان، شربت آرژی پلاس یوروویتال است که حاوی ال آرژنین، ویتامین‌ها و انواع مواد معدنی است. ترکیبات موجود در این شربت می‌تواند به خوبی مواد مغذی موردنیاز بدن کودک را تأمین کرده و با تأثیر مثبت بر غده هیپوفیز منجر به تحریک آن شود. تحریک هیپوفیز به نوبه خود منجر به افزایش ترشح هورمون رشد در کودک شده و افزایش قد را به همراه خواهد داشت. آرژی پلاس یوروویتال معمولاً برای کودکان بالای 4 سال و بزرگ‌سالانی که قصد افزایش قد خود را دارند تجویز می‌شود.

شربت آرژنین تالفکتور ویتامدیکو

شربت آرژنین تالفکتور ویتامدیکو را می‌توان منبع غنی و مناسبی از اسیدآمینه ال آرژنین دانست. یکی از مهم‌ترین اسیدآمینه‌های موجود در بدن که منجر به تحریک رشد و افزایش قد کودکان می‌شود. این اسیدآمینه علاوه بر تحریک غده هیپوفیز و تیروئید، تأثیر بسیاری بر افزایش ایمنی بدن دارد. همه این موارد در کنارهم باعث می‌شوند تا میزان رشد بدن کودک افزایش پیدا کرده و شاهد افزایش قد در وی باشیم. آرژنین تالفکتور ویتامدیکو را می‌توان بهترین شربت افزایش قد کودکان دانست که در رشد استخوان‌ها و عضلات وی تأثیر بسیار پررنگی دارد.

قرص ال ارژنین 1000 یوروویتال

تجویز قرص ال آرژنین 1000 هنگامی از سوی پزشک انجام می‌شود که مواردی همچون، انجام ورزش افزایش قد کودکان و خوردن میوه افزایش قد کودکان، منجر به افزایش قد نشود. در این شرایط، پزشک با تجویز قرص ال آرژنین 1000، این اسیدآمینه ضروری را وارد بدن کودک می‌کند تا کودک با استفاده از آن انرژی لازم برای افزایش قد و رشد را تأمین کند. استفاده از قرص ال آرژنین مزایای متعددی برای کودک به همراه دارد که همگی آن‌ها منجر به افزایش قد می‌شوند؛ ازجمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش تقسیم سلولی
 • تحریک غده هیپوفیز و تیروئید
 • افزایش میزان ترشح هورمون رشد
 • افزایش تراکم استخوان‌ها
 • و…
قرص افزایش قد کودکان
قرص افزایش قد کودکان

شربت آرژیتال هلث اید

یکی دیگر از بهترین داروهای موجود در بازار برای افزایش قد کودکان، شربت آرژیتال هلث اید است. این شربت نیز همچون سایر داروهای موجود در این حوزه، آمینواسید ال آرژنین موردنیاز جهت ترشح هورمون رشد را برای بدن کودک تأمین می‌کند. آمینواسید ال آرژنین به صورت طبیعی در آجیل، شکلات، کشمش و میوه‌های مختلفی که به میوه افزایش قد کودکان مشهوراند، وجود دارد. اما اگر به حجم زیادی از این اسیدآمینه برای رشد کودک نیاز باشد، پزشک می‌تواند شربت آرژیتال هلث اید را تجویز کند. استفاده از این شربت منجر به تغییرات گسترده‌ای در بدن کودک می‌شود که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آزادسازی هورمون رشد
 • بهبود عملکرد سیگنال‌های میان سلول‌های عضلانی
 • تنظیم متابولیسم بدن و چربی
 • تنظیم سطح نمک بدن
 • و…

شربت شریفر (Cherifer)

اگر به دنبال یک شربت مناسب برای افزایش قد کودک هستید که انواع مواد مغذی را شامل شود، توصیه می‌کنیم که از شربت شریفر بهره ببرید. انواع ویتامین‌ها، کمپلکس‌های پروتئینی، روی، تورین و آمینواسید ال آرژنین را می‌توان ازجمله ترکیبات این شربت دانست که همگی در کنارهم منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن کودک شده و افزایش قد را به همراه خواهند داشت.

رشد سروری (Sarvari)

مکمل رشد سروری یکی دیگر از بهترین داروهای موجود در این حوزه است که می‌تواند منجر به افزایش قد قابل‌توجه کودک شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن شود. این مکمل رشد نیز از روند و فرآیندی مشابه با سایر داروهای موجود در زمینه افزایش قد برخوردار بوده و با تحریک تولید هورمون رشد در بدن، منجر به افزایش قد کودکان به صورت طبیعی می‌شود.

شربت Ayurvedic Ashwaleon

شربت Ayurvedic Ashwaleon یکی دیگر از داروهای مؤثر در روند افزایش قد کودک است که از سوی پزشکان تجویز می‌شود. این شربت حاوی ویتامین‌ها و انواع آمینواسیدهای محرک تولید هورمون رشد در بدن هستند و بدین ترتیب، منجر به افزایش رشد کودک می‌شوند. علاوه بر این موارد، مصرف شربت Ayurvedic Ashwaleon منجر به تصفیه خون، افزایش تراکم استخوان و افزایش اشتها در کودک می‌شود.

ورزش افزایش قد کودکان
ورزش افزایش قد کودکان

ورزش های مناسب برای افزایش قد

افزایش قد در کودکان و بزرگ‌سالان می‌تواند به واسطه روش‌های متعددی صورت بگیرد. یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین این روش‌ها، ورزش‌های مفید برای افزایش قد هستند. معمولاً، افراد پیش از استفاده از داروهای متعدد، ورزش افزایش قد کودکان را در دستور کار خود قرار می‌دهند. خوب است بدانید که ورزش‌های افزایش قد خود شامل زیرمجموعه‌های متعددی می‌شوند. ازجمله رایج‌ترین این ورزش‌ها که نتایج مفیدی در پی دارند می‌توان به حرکات کششی اشاره کرد. در بخش زیر برخی از بهترین و مناسب‌ترین ورزش‌ها جهت افزایش قد را معرفی کرده‌ایم:

 • ورزش پیلاتس
 • حرکات جنگجو
 • حرکات کشش ستون فقرات
 • کشش با استفاده از میله بارفیکس
 • ورزش شنا
 • دویدن آهسته
 • ورزش‌های پرشی همچون، بسکتبال، والیبال و…

تاثیر خواب کافی و منظم در رشد قد کودک

خواب کافی و منظم را می‌توان یکی از مهم‌ترین عوامل در تنظیم رشد کودک دانست. جالب است بدانید که خواب منظم کودک منجر به ترشح سطح مناسبی از هورمون رشد در بدن او شده و افزایش رشد قد او را به همراه خواهد داشت. به‌طور معمول، کودکانی که کمبود خواب و یا بیداری شبانه را تجربه می‌کنند، معمولاً با اختلال ترشح هرمون رشد و عدم رشد مناسب مواجه می‌شوند. بنابراین، اگر کودک شما از خواب کافی و منظم برخوردار نیست، بهتر است هرچه سریع‌تر نسبت به درمان و رفع این مشکل اقدام کنید.

سخن پایانی

در این مطلب از وب‌سایت افزایش قد به اهمیت قد در کودکان پرداخته و بهترین روش‌های دارویی جهت افزایش قد کودک را معرفی کردیم. درصورتی‌که کودک عزیز شما نیز با عدم رشد کافی مواجه است، بهتر است سریعاً نسبت به بهره‌مندی از یک روش درمانی مناسب و مکمل غذایی خوب اقدام کنید. همچنین، از تأثیر ورزش افزایش قد کودکان و خواب منظم و کافی نیز غافل نشوید. ممنون که در طول این مطلب با ما همراه بودید. لطفاً نظرات و تجربیات خود در زمینه افزایش قد کودکان را با ما در میان بگذارید.

 

منابع

 1. https://doctoreto.com/blog/how-to-improve-child-hieght-increase/
 2. https://mosbatesabz.com/product/eurhovital-argi-plus-syrup/
 3. https://mosbatesabz.com/product/eurho-vital-l-arginin-1000-mg-tablets/
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://ghadpl.com/?p=11522