علت افزایش قد ژاپنی ها چیست؟

افزایش قد ژاپنی ها در طی چند دهه اخیر یکی از جالب توجه ترین تغییرات ژنتیکی بوده که توجه بسیاری از مردم دنیا را به خود جلب کرده است. امروزه نسل جدید ژاپنی‌ها نسبت به نسل های قبلی بسیار بلندتر هستند. اما به راستی چگونه این موفقیت رخ داده است؟ ژاپنی ها چه تغییراتی ایجاد کردند تا به چنین نتیجه ای دست پیدا کنند؟ در ادامه این مطلب از قد پلاس به معرفی و بررسی ۵ دلیل افزایش قد ژاپنی‌ها می‌پردازیم، پس تا انتها با ما همراه باشید.

دلایل افزایش قد ژاپنی‌ها در دهه اخیر

اگر شما هم تصاویر و ویدئوهای بازمانده از ژاپنی ها در 4 تا 5 دهه پیش را دیده باشید، حتما متوجه قد کوتاه اکثریت آنها شده اید. از حدود سه دهه پیش ژاپنی تصمیم گرفتند تا با برنامه ریزی و برخی اصلاحات متوسط قد و برخی کمبودهای زیستی خود را اصلاح کنند. بر اساس مطالعات و تحقیقات انجام شده، افزایش قد ژاپنی‌ها در دهه اخیر به دلایل مختلفی رخ داده است.

در ادامه به معرفی و بررسی ۵ مورد از مهم‌ترین و اصلی‌ترین آن‌ها می‌پردازیم:

اصلاح ساختار تغذیه

یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش قد نسل جدید ژاپنی‌ها، اصلاح ساختار تغذیه است. ژاپنی‌های نسل جدید برای تغذیه خود اهمیت بسیاری قائل هستند و برای اصلاح ساختار قد فرزندان خود، بیش‌تر از گذشته کلسیم، مکمل‌های غذایی و انواع ویتامین مصرف می‌کنند. یکی از اصلی ترین منابع غذایی افزایش قد در کودکان و نوجوانان، پروتئین است.

پروتئین نوعی درشت مغذی است که هرفرد برای عملکرد روزانه‌ی خود به مقادیر کافی از آن نیاز دارد. از مهم‌ترین منابع پروتئینی افزایش قد نوجوانان و کودکان می‌توان به تخم‌مرغ، سینه مرغ، بوقلمون، گوشت، ماهی، سویا، عدسی، لبنیات و… اشاره کرد.

افزایش قد ژاپنی ها
افزایش قد ژاپنی ها

ملاتونین یکی از آشناترین هورمون‌های رشد کودکان است و از آشناترین موادغذایی حاوی ملاتونین می‌توان به آلبالو، بادام‌زمینی، ذرت، مارچوبه، گوجه فرنگی، انگور، انار، زیتون، کلم بروکلی، خیار، برنج، جو و جو دوسر اشاره کرد.

از دیگر موادمعدنی جهت افزایش قد کودکان و نوجوانان می‌توان به منیزیم، آهن و گلوتامین اشاره کرد. درنهایت خوب است بدانید که در مدارس ژاپن خوراکی‌های ناسالم وجود ندارد و کلسیم بخش مهمی از تغذیه کودکان را به خود اختصاص می‌دهد.

خواب کافی

ژاپنی‌ها اهمیت بسیاری برای خواب کافی قائل هستند و از بیداری کودکان خود در ساعات طولانی شبانه جلوگیری می‌کنند. این نکته را در نظر داشته باشید که خواب کافی موجب می‌شود که فرزندان آنها بهتر قد کشیده و وزن بگیرند. استخوان‌ها بطورمعمول در طول شب بیش‌تر رشد می‌کنند و توده استخوانی نیز در زمان خواب در سطح بالاتری تشکیل می‌شود.

کمبود خواب تمام فرآیندهای تشکیل استخوان را با اختلال مواجه می‌کند و به این ترتیب استخوان‌سازی مختل می‌شود. مطابق با تحقیقات و بررسی‌های انجام‌شده، بهترین زمان برای خواب ساعت ۱۰ و حداکثر ۱۱ شب است از طرف دیگر بدن نیز به واب شبانه ۷ تا ۸ ساعته احتیاج دارد. البته نحوه‌ و کیفیت خواب نیز در رشد و فرم بدن نقش مهمی دارد.خوب است بدانید که بیش‌ترین میزان هورمون رشد در دو ساعت اولیه خواب ترشح می‌شود.

ورزش و تحرک

بطورکلی شاخص‌های تحرک کودکان ژاپنی نسبت به همسالان آمریکایی آن‌ها بسیار بالاتر است. چراکه ژاپنی‌ها کودکان خود را در سنین پایین در کلاس‌های ورزشی ثبت‌نام می‌کنند و به این ترتیب موجب رشد و قد کشیدن بهتر آن‌ها می‌شوند. از مهم‌ترین و موثرترین ورزش‌های افزایش قد می‌توان به بسکتبال، والیبال، شنا، بدمینتون و… اشاره کرد.

 

عدم مصرف فست‌فود و مواد قندی

کودکان ژاپنی نسبت به همسالان آمریکایی خود، فست‌فود و موادقندی کم‌تری مصرف می‌کنند. بطورکلی بسیاری از کودکان ژاپنی ماهی، پروتئین‌های سالم گیاهی و روغن‌های طبیعی مصرف می‌کنند و به این ترتیب قد خود را افزایش می‌دهند.
خوب است بدانید که چاقی می‌تواند عوارض بسیاری در تراکم استخوان‌ها و توده عضلانی ایجاد نماید. به عبارت دقیق‌تر چاقی کیفیت استخوان‌ها را کاهش می‌دهد و خطر شکستگی استخوان‌ها را در میان افراد میانسال افزایش می‌دهد.

دلیل افزایش قد ژاپنی ها
دلیل افزایش قد ژاپنی ها

پکیچ‌های افزایش قد

یکی‌دیگر از دلایل افزایش قد ژاپنی‌ها در دهه اخیر، استفاده از انواع پکیچ‌ افزایش قد است. این پکیچ ها برای افراد ۷ الی ۲۲ سال طراحی و تهیه شده و از تعدادی برنامه‌های ورزشی، برنامه تنظیم خواب و برنامه غذایی تشکیل شده است. تمرکز اصلی پکیچ افزایش قد بر تحریک هورمون رشد است و منجر به رشد طولی استخوان‌ها بین ۵الی ۱۵ سانتیمتر می‌شود. لازم به ذکر است که طول این دوره برای افراد بین ۸ الی ۱۰ ماه است.
پکیچ‌های دوره افزایش قد برای دو گروه مختلف از افراد طراحی و تنظیم شده‌اند. بطورکلی این دو گروه عبارتند از:

  • افرادی که صفحه رشد آن‌ها بسته نشده است. منظور از این گروه افراد ۷ الی ۲۲ سال است که به کمک برنامه‌های تدوین‌شده، رشد طولی ۵ الی ۱۵ سانتیمتر تجربه می‌کنند. این نکته را در نظر داشته باشید که برنامه غذایی این گروه از افراد یک رژیم غذایی سنگین نیست و می‌توانند غذای خود را از داخل منوی غذایی خود انتخاب نمایند.
  • افرادی که صفحه رشد آن‌ها بسته شده است. این افراد بطورمعمول ۲۱ تا ۴۱ سال هستند و برنامه اختصاصی دریافت می‌کنند. به کمک این برنامه مشکلات آناتومی بدن نظیر؛ افتادگی شانه، قوزکمر، گودی کمر، پای پرانتزی و ضربدری بطورکامل حل و رفع می‌شود. لازم به ذکر است که افزایش قد در این گروه از افراد ۴ الی ۸ سانتیمتر است.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://ghadpl.com/?p=11452