ورزشی

چه ورزش هایی قد را کوتاه میکنند ؟

چه ورزش هایی قد را کوتاه میکنند ؟

آیا ژیمناستیک کاری را دیده اید که قد بلندی داشته باشد ؟ افراد تصور میکنند که افراد کوتاه قد ژیمناستیک کار حرفه ای هستند. افرادی که به سمت ورزش ژیمناستیک میروند عموما در سنین بسیار پایینی هستند. ژیمناستیک جزو ورزش های سخت است که نیاز به تعادل ، هماهنگی ، انعطاف پذیری و قدرت دارد. شخص باید ساعت های بی وقفه ای را به تمرینات سخت در این ورزش بپردازید بنابراین اگر توجه کنید ورزشکاران ژیمناستیک مخصوصا افرادی از سنین بسیار کم وارد این ورزش شده اند کوتاه قدتر از سایرین هستند.

تمرینات بسیار زیاد میتواند برای رشد و تکامل استخوان ها مضر باشد. برای تبدیل شدن به یک حرفه ای در این ورزش باید تمرینات بسیار زیادی داشته باشید که باعث آسیب رسیدن به صفحات رشد میشود. در طول سال های نوجوانی صفحات رشد به بالاترین حد فعالیت خود میرسند.

ژیمناستیک حای حرکات کششی زیادی است که برای بلند کردن ستون فقرات مفید است. با این حال با انجام اعمال کششی روی پشت به سادگی به صورت فشرده و سخت میتواند برای نوجوان تاثیر معکوس داشته باشد. در واقع خود ورزش ژیمناستیک به تنهایی نمیتواند مانع رشد فرد شود بلکه مربوط به تمرینات سخت مرتبط با آن است.

دویدن

دویدن چیزی است که میتواند به افزایش قد کمک کند زیرا استخوان ها را تشویق میکند که قوی تر و طولانی تر شود. دویدن یکی از فعالیت های بدنی پرتاثیر است که برای سیستم اسکلتی فرد بسیار مفید است. اما متاسفانه درست مانند ژیمناستیک دویدن در مسافت های طولانی و تمرینات بیش از حد میتواند باعث رشد نکردن قد میشود.

بر خلاف تصور رایج دوندگان مسافت طولانی باید تمرینات شدیدی را داشته باشند تا بتوانند قدرت و استقامت بدن خود را افزایش دهند. کسانی که به دویدن در مسافت های طولانی علاقه دارند در مسافت های غیر صاف نیز باید قدم بردارند.

ورزش دومیدانی
ورزش کشتی

کشتی

کسانی که ورزش کشتی را به صورت حرفه ای و نه برای سرگرمی انجام میدهند قد و هیکل بالایی ندارند. برای اینکه بتوانند در دسته های وزنی مربوطه مبارزه داشته باشد باید عادات غذایی را داشته باشند که بدن را از مواد مغذی محروم کنند که میتواند مانع از رشد قد آن ها شود. شرکت در مقادیر زیاد تمرین و ورزش های سخت در این رشته بسیار رایج است که یتواند استرس زیادی را به بدن وارد کند که باعث میشود رشد کامل در دوران بلوغ فرد به صورت کامل صورت نگیرد. اگر میخواهید که در بزرگسالی قد بلندی داشته باشید بهتر است که از ورزش کشتی دوری کنید.

ورزش های رزمی ترکیبی (MMA)

مطالعات کافی در مورد میزان آسیبی که در هنرهای رزمی ترکیبی به بدن فرد وارد میشود نیست اما شما با تماشای این ورزش متوجه خواهید شد که چه اندازه میتواند باعث آسیب دیدگی ورزشکاران شود. داشتن صدمات جسمی برای افرادی که میخواهند قد بلندی داشته باشند بسیار خطرناک است که باعث میشود صفحات رشد شما دچار آسیب شود. صفحه رشد آسیب دیده قادر نیست که بتواند بافت استخوانی جدید را تولید کند. آگر آسیب شدید باشد باعث میشود که تا آخر عمر قد شما به همان اندازه باقی بماند.

مبارزه MMA نیز میتواند پتانسیل قد شما را کاهش دهد زیرا این ورزش نیز مانند کشتی نیاز است که فرد کاهش ورزن زیادی را در مدت زمان کوتاهی تجربه کند تا بتواند در یک دسته وزنی خاصی قرار بگیرد. کاهش وزن با کمر آلی بدن انجام میشود که تمام مواد معدنی شامل کلسیم ، پتاسیم و منیزیم از طریق تعریق زیاد از بدن خارج میشود. کاهش وزن مستلزم محدودیت های غذایی شدید است که برای رشد قد و تامین مواد مغذی برای استحکام استخوان ها ضروری است.

ورزش های رزمی ترکیبی (MMA)
وزنه برداری

وزنه برداری

اگر هدف شما داشتن بدن کشیده و بلند است بهتر است از وزنه برداری دوری کنید مخصوصا اگر در سنین نوجوانی هستید که به حداکثر قد خود نرسیده اید. شواهد کافی وجود ندارد که وزنه برداری باعث کوتاهی قد میشود اما کسانی که این ورزش را از سنین پایین انجام داده اند همانطور که دیده اید قد بلندی ندارند.

بلند کردن وزنه های سنگین یا همان وزنه برداری میتواند برای بدن سخت و استرس زا باشد که از ذخایر انرژی و مواد مغذی برای ریکاوری بدن استفاده میشود که یک فعالیت طبعی داخل بدن است. وزنه برداری اثر جاذبه را بر بدن افزایش میدهد و باعث میشود که ستون فقرات شخص فشرده شود. در نتیجه باعث کوتاهی قد و رشد پیدا نکردن استخوان های فرد میشود. اگر میخواهید که قد بلندتری داشته باشید باید اثر گرانش زمین کمتر بر بدن شما اثر داشته باشد.

نتیجه گیری قدپلاس

نمیتوان انکار کرد که انجام ورزش به صورت منظم مزایای بسیار زیادی را دارد که میتواند یک زندگی شادی را به شما اعطا کند. میتوان دباعث حفظ سلامتی ، تناسب اندام و افزایش قد شود. البته قابل به ذکر است که همه ورزش ها برای بدن شما مناسب نیست و برخی ورزش ها هستند که میتوانند باعث کوتاهی قد شما شوند. امیدواریم که این مقاله به شما کمک کند که بتوانید تصمیم درستی را بگیرید که برای افزایش قد خود چه رشته ورزشی را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *