اختلالات غدد درون ریز و کوتاهی قد

اختلالات غدد درون ریز

غدد درون ریز را می‌توان بخشی از ساختار داخلی بدن دانست که هورمون‌های مختلفی را تولید و عرضه می‌کنند. هورمون‌های تولید شده در غدد درون ریز به صورت مستقیم وارد جریان خون شده و از مجرای خاصی برای انتقال بهره نمی‌برند. این هورمون‌ها به نوبه خود سیگنال‌های مختلفی را به بدن ارائه می‌دهند. به‌عنوان مثال، برخی از هورمون‌های تولید شده در غدد درون ریز بدن، سیگنال رشد و افزایش قد را منتشر کرده و منجر به رشد قد افراد می‌شوند. اختلال درون ریز یکی از رایج‌ترین مشکلات مربوط به این دسته از غدد بدن است که منجر به مشکلات مختلفی همچون، کوتاهی قد در کودکان و نوجوانان می‌شود.
کوتاهی قد ناشی از اختلالات درون ریز، علائم و نشانه‌های مخصوص به خود را دارند. با کسب آگاهی نسبت به این علائم و آشنایی با روش تشخیص به‌موقع آن‌ها می‌توانید نسبت به درمان اصولی کوتاهی قد اقدام کنید.

راه های افزایش قد و درمان اختلال درون ریز می‌تواند بسته به شرایط از فردی به فرد دیگر کاملاً متفاوت باشند. تشخیص روش درمان و کنترل اختلالات غدد درون ریز برعهده پزشک متخصص است. ما نیز سعی بر این داریم تا در این مقاله از قد پلاس، به معرفی و بررسی این اختلال پرداخته و روش‌های تشخیص و درمان آن را ارائه دهیم. اگر شما نیز با مشکلات مربوط به اختلال درون ریز مواجه بوده و از کوتاهی قد رنج می‌برید، توصیه می‌کنیم که بهره‌مندی از ورزش های افزایش قد و استفاده از پکیج افزایش قد را فراموش نکنید. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا به صورت مفصل به بررسی اختلالات غدد درون ریز بپردازیم.

اختلالات غدد درون ریز و نقش آنها در رشد قد

هورمون‌ها یکی از مهم‌ترین مواد شیمایی تولید شده در بدن هستند که نقش بسیار مؤثری در رشد، متابولیسم و… افراد و به‌ویژه کودکان دارند. غدد درون ریز هورمون‌های بسیار مختلف و مهمی را تولید و عرضه می‌کنند. هورمون‌های رشد را می‌توان یکی از مهم‌ترین محصولات غدد درون ریز دانست. درصورتی‌که فردی با اختلال درون ریز مواجه شود، میزان تولید و ترشح این هورمون‌ها کم و زیاد می‌شود؛ بنابراین، رشد و متابولیسم بدن افراد دچار مشکلات متعددی خواهد شد.

اختلال در غده‌های تولیدکننده هورمون‌های رشد می‌تواند منجر به کوتاهی قد در نوجوانان شوند. علاوه بر آن، محصولات غده تیروئید نیز نقش مؤثری در رشد قد افراد ایفا می‌کنند. بنابراین، ایجاد هرگونه اختلال در عملکرد غده تیروئید نیز می‌تواند تأثیر منفی بر رشد قد کودکان و نوجوانان داشته باشد. اختلالات درون ریز شامل موارد بسیار مختلف و گوناگونی می‌شوند که تنها بخشی از آن‌ها بر رشد قد افراد تأثیرگذار هستند.

شایع ترین اختلالات غدد درون ریز مرتبط با کوتاهی قد

هورمون‌های رشد را می‌توان مهم‌ترین فاکتورها در تنظیم میزان رشد بدن افراد دانست. درواقع، این گروه از هورمون‌ها سیگنال‌هایی را در رابطه با رشد به دیگر قسمت‌های بدن ابلاغ می‌کنند. قد افراد نیز از جمله صفت‌هایی است که رشد آن ارتباط مستقیمی با سطح هورمون‌های رشد در بدن دارد. درصورتی‌که اختلال درون ریز منجر به نقص عملکرد غده هیپوفیز و کاهش میزان ترشح هورمون‌های رشد شود، فرد با مشکل کوتاهی قد مواجه خواهد شد. اختلالات غدد درون ریز مرتبط با غده تیروئید نیز می‌تواند منجر به کوتاهی قد در کودکان شود.

غده تیروئید یکی از مهم‌ترین غده‌های درون ریز بدن است که هورمون‌های T3 و T4 را تولید کرده و به خون آزاد می‌کند. هورمون‌های T3 و T4 نقش بسیاری در رشد و نمو طبیعی بدن ایفا می‌کنند. کم‌کاری غده تیروئید و کاهش سطح ترشح هورمون‌های T3 و T4 منجر به کوتاهی قد در نوجوانان و کودکان خواهد شد. اختلال در غدد تولیدکننده هورمون‌های رشد و غده تیروئید را می‌توان از شایع‌ترین اختلالاتی دانست که تأثیر مستقیمی در کوتاهی قد افراد دارند.

اختلالات غدد درون ریز

علائم و نشانه های کوتاهی قد ناشی از اختلالات غدد درون ریز

کوتاهی قد ناشی از اختلال درون ریز می‌تواند با نشانه‌های متعددی همراه باشد. عدم تناسب میزان رشد بدن کودک با سن او را می‌توان شایع‌ترین نشانه اختلالات درون ریز دانست. اختلالی که منجر به کوتاهی قد در کودکان و یا نوجوان خواهد شد. اختلالات مربوط به غدد درون ریز خود شامل علائم و نشانه‌های مشخصی هستند. البته، این علائم و نشانه‌ها بسته به نوع غده درون ریز می‌توانند کاملاً متفاوت باشند. به‌طورکلی، علائم ناشی از کم‌کاری غده تیروئید را می‌توان به اختلالات غده‌های درون ریز نسبت داد.

به‌عنوان مثال، افزایش وزن، خستگی، درد و حساسیت عضلات، کاهش سرعت ضربان قلب و مواردی از این قبیل را می‌توان از علائم و نشانه‌های کم‌کاری تیروئید و کوتاهی قد در نوجوانان دانست که ناشی از اختلال درون ریز هستند. عدم تناسب و هماهنگی منحنی رشد کودک با میزان قد او را می‌توان یکی دیگر از علائم کوتاهی قد ناشی از اختلالات درون ریز دانست.

روش های تشخیص اختلالات غدد درون ریز در کوتاهی قد

کوتاهی قد در کودکان و نوجوانان یکی از مشکلاتی است که می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. اما رایج‌ترین دلیل این مشکل، وجود اختلال در عملکرد غدد درون ریزی است که هورمون‌های رشد را تولید و ترشح می‌کنند. روش‌های تشخیص متعددی وجود دارند که می‌توان با استفاده از آن‌ها اطمینان حاصل کرد که آیا کوتاهی قد در نتیجه اختلال درون ریز است یا خیر؟! ساده‌ترین و رایج‌ترین روش تشخیصی را می‌توان انجام آزمایش خون و اندازه‌گیری سطح هورمون‌های رشد در خون کودکان و نوجوانان دانست.

با استفاده از این روش شما می‌توانید به یک نتیجه سریع و قطعی دست پیدا کرده و مشخص کنید که کوتاهی قد با اختلال درون ریز در ارتباط است یا خیر؟! روش‌های تشخیصی متعددی برای تشخیص کوتاهی قد در نوجوانان و کودکان وجود دارد؛ از جمله این روش‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بررسی خصوصیات و مشخصات زمان تولد و تطبیق آن با قد کودک
 • بررسی عوامل ژنتیکی و میانگین قد در سایر اعضاء خانواده
 • ارزیابی میزان تناسب اندام‌ها
 • نسبت قد نشسته به ایستاده
 • تست تحریکی هورمون رشد
 • تست‌های مربوط به غده تیروئید
 • و…

تاثیر اختلالات غدد درون ریز

راه های درمان و کنترل اختلالات غدد درون ریز و افزایش قد

غده هیپوفیز و تیروئید را می‌توان مهم‌ترین غدد درون ریزی دانست که نقش پررنگی در تولید و ترشح هورمون‌های مربوط به رشد قد در کودکان دارند. اختلال در عملکرد این غده‌ها می‌تواند منجر به کوتاهی قد در کودکان شود. اما باید توجه داشته باشید که راه‌های مختلفی برای کنترل و درمان اختلال درون ریز وجود دارد. شما عزیزان می‌توانید با کسب آگاهی نسبت به این موارد و رعایت آن‌ها، میزان هورمون رشد را در بدن بالا برده و افزایش قد را تجربه کنید.

اختلالات غدد درون ریز باید به صورت اصولی و بنیادی ریشه‌یابی شده و پزشک نسبت به رفع مشکل موجود اقدام کند. اما اگر به دنبال افزایش تولید هورمون‌های رشد در بدن و افزایش قد هستید، می‌توانید از چند راه‌کار ساده استفاده کرده و تغییرات کوچکی در سبک زندگی خود ایجاد کنید. برخی از مهم‌ترین این راه‌کارها عبارت‌اند از:

 • برخورداری از تغذیه مناسب
 • خواب کافی و مناسب
 • پرهیز از خواب با معده پر
 • انجام ورزش‌های مرتبط با افزایش قد
 • تحریک تولید و ترشح هورمون‌های رشد
 • و…

پیشگیری از کوتاهی قد ناشی از اختلالات غدد درون ریز

کوتاهی قد ناشی از اختلال درون ریز را می‌توان امری رایج در میان کودکان و نوجوانان دانست. اما خوب است بدانید که این مشکل قابل پیشگیری بوده و می‌توان از بروز آن جلوگیری کرد. برخورداری از یک سبک زندگی سالم را می‌توان بهترین روش پیشگیری از اختلالات غدد درون ریز و کوتاهی قد دانست. شما عزیزان می‌توانید با رعایت چند نکته ساده در روتین زندگی خود، سطح مناسبی از هورمون‌های رشد را ترشح کرده و از کوتاهی قد جلوگیری کنید. در ادامه به برخی از مهم‌ترین روش‌های پیشگیری از کوتاهی قد اشاره کرده‌ایم:

 • برخورداری از رژیم غذایی سالم و مقوی می‌تواند انواع ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و مواد موردنیاز دیگر را برای بدن شما فراهم کرده و از کوتاهی قد در اثر اختلال درون ریز جلوگیری کند.
 • برخورداری از 7 الی 8 ساعت خواب باکیفیت در طول شبانه‌روز می‌تواند تأثیر بسیار مثبتی در روند رشد و پیشگیری از اختلالات درون ریز داشته باشد.
 • فعالیت‌های ورزشی نیز می‌توانند برای رشد و تقویت عضلات و استخوان‌ها مؤثر بوده و از این طریق منجر به افزایش قد شوند.
 • مراجعه به پزشک متخصص غدد درون ریز در صورت مشاهده هر کدام از علائم اختلال غدد درون ریز و پیگیری روند درمان به صورت مرتب.
 • و…

تاثیر اختلالات غدد درون ریز

جمع‌بندی

اختلال درون ریز یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که منجر به کوتاهی قد در کودکان و نوجوانان می‌شود. برخی از غدد درون ریز هورمون‌های رشد را تولید و ترشح می‌کنند. در صورت بروز اختلال در عملکرد این دست از غده‌های درون ریز، رشد کودک با مشکل مواجه خواهد شد. کوتاهی قد در اثر اختلالات درون ریز را می‌توان به روش‌های مختلفی کنترل و درمان کرد. یکی از بهترین روش‌های درمان این بیماری که در سریع‌ترین زمان ممکن شما را به نتیجه دلخواه‌تان خواهد رساند، استفاده از پکیج افزایش قد است.

با استفاده از این پکیج می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن و بدون تجربه عارضه خاصی، به قد دلخواه خود برسید. اگر شما نیز از کوتاهی قد در اثر اختلال درون ریز رنج می‌برید، توصیه می‌کنیم که از این پکیج تخصصی بهره ببرید. ممنون که در طول این مطلب با ما همراه بودید. امیدواریم که این مقاله برای شما عزیزان مفید بوده باشد. لطفاً نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://ghadpl.com/?p=11487