چه زمانی بفهمم قدم داره رشد میکنه؟ – نشانه های رشد قد

نشانه های رشد قد

نشانه های رشد قد در افراد متفاوت می‌باشد. بلوغ افراد با توجه به شرایط جسمی، روحی و محیطی فرد در زمان‌های مختلفی به وقوع می‌پیوند. معمولاً ۲ تا ۵ سال طول می‌کشد تا علائم رشد قد در افراد به پایان برسد و فرد رشد نهایی قد را تجربه کند. معمولاً دختران در سنین ۱۰ تا ۱۴ سال و پسران در سن ۱۲ تا ۱۶ سال این نشانه‌ها را مشاهده می‌کنند. این نشانه‌ها با افزایش ترشح هورمون‌ها شدت گرفته و با کاهش آن‌ها به پایان می‌رسند. ما در این مقاله شما را با این نشانه‌ها بیش‌تر آشنا می‌کنیم.

نشانه های رشد قد چیست؟

قد انسان با توجه به عوامل ژنتیکی و میزان ترشح هورمون رشد در افراد بلند تر می‌شود. هر فرد در سنین مختلف نشانه های رشد قد (Signs of height growth) متفاوتی را تجربه می‌کند که مهم‌ترین نمونه از این علائم عبارتند از:

 • افزایش سایز کفش

معمولاً بروز علائم رشد قد در افراد از نقاط انتهایی مانند کف پا و دست‌ها آغاز می‌شود. بنابراین یکی از اولین نشانه‌ها این است که سایز پا بزرگ‌تر می‌شود و کفش قبلی برای او تنگ می‌گردد.

 • تنگ شدن لباس‌ها

معمولاً در دختران این نشانه‌ها با افزایش حجم باسن و ران‌ها همراه است و پسران بیش‌تر چاقی در ناحیه شکم را تجربه می‌کنند. در نتیجه لباس‌های قبلی برای آن‌ها تنگ‌تر می‌شود و به لباس‌هایی با سایز بزرگ‌تر احتیاج دارند.

مطالعه بیشتر: افزایش قد بعد از پریود

 • مفاصل و استخوان‌های بزرگ

یکی دیگر از نشانه های رشد قد در سنین نوجوانی همین علائم می‌باشد. مفاصلی منند آرنج، زانو‌ها و مچ دست‌ها رشد می‌کنند و بزرگ‌تر می‌شوند.

قد پلاس بدون هیچ دارو یا عمل جراحی قد شما را افزایش میدهد

پکیج افزایش قد

 • افزایش اشتها

معمولاً یکی از علائم رشد قد، همین موضوع می‌باشد. فرد در این دوران خوش اشتها‌تر می‌شود و تمایل دارد که وعده‌های غذایی بیش‌تری را میل کند.

 • رشد پا‌ها

قبل از این که بالا تنه فرد شروع به رشد کند، این پا‌های او ست که رش خود را آغاز می‌کند. طول ران و ساق پا‌ها بلند‌تر می‌شود و تغییرات آن در هنگام نشستن کاملاً نمایان می‌شود.

 • خواب بیش از حد

افزایش قد در خواب: معمولاً افرادی که علائم رشد قد را تجربه می‌کنند، خوش خواب‌تر می‌شوند. این افراد تمایل بیش‌تری به خوابیدن دارند و معمولاً خواب‌های شبانه طولانی‌تری را تجربه می‌کنند. البته بهتر است که شب‌ها را زود‌تر بخوابند که صبح بتوانند زودتر بیدار شوند و به کار‌های روزانه خود بپردازند.

 • افزایش وزن

در زمان‌هایی که نشانه های رشد قد در افراد بیش‌تر می‌شود، افراد وزن بیش‌تری را تجربه می‌کنند. اما این افزایش وزن نگران‌کننده نخواهد بود و بعد از مدتی متوقف می‌شود.

مطالعه بیشتر: یوگا برای افزایش قد

درد‌های ناشی از افزایش قد در کدام نواحی رخ می‌دهد؟

افزایش نشانه های رشد قد معمولاً با کمی درد در نواحی مختلف همراه خواهد بود. بیش‌تر در ساق پا، ران‌ها و پشت زانو‌ها درد احساس می‌شود که معمولا به صورت دوره ای هستند. گاهی اوقات درد‌های شکمی نیز در نوجوانان مشاهده می‌شود که این امر بیش‌تر در دختران مشاهده می‌شود. این درد‌ها همه روز به وجود نمی‌آیند و فقط برخی از روز‌ها فرد را درگیر می‌کنند. گاهی اوقات نوجوان درد در ناحیه سر را احساس می‌کند که کاملاً طبیعی می‌باشد. اما چنانچه این درد‌ها طولانی‌تر شوند و تحمل آن‌ها برای فرد سخت باشد، بهتر است که با یک پزشک مشورت کنید.

درد رشد قد چه زمانی رخ می‌دهد؟

درد-رشد-قد-چه-زمانی-رخ-می‌دهد

معمولا این درد‌‌ها در سنین ۲ تا ۴ سالگی به وجود می آید و بعد از آن خود به خود از بین می‌روند. در سنین ۸ تا ۱۲ سالگی نیز دوباره این درد‌ها شروع می‌شوند و نهایت تا ۱۵ سالگی ادامه دارند. از طرفی این درد‌ها بیش تر عصر و شب ها به وجود می‌آیند و گاهی اوقات تا نیمه‌های شب ادامه می‌یابند.

این درد‌ها دور‌ه‌ای هستند و پس از چند روز درد، دوره‌های بدون درد نیز توسط افراد تجربه می‌شود. اما در شرایطی که این نوع درد‌ها ادامه دار باشند، بهتر است که با یک پزشک مشورت کنید و در صورت نیاز از روش‌های درمانی لازم برای فرد استفاده کنید.

نشانه ها‌ی عدم رشد قد

زمانی که فرد با سرعت معمول رشد نکند، احتمال کوتاهی قد در بزرگسالی برای او وجود دارد. این تأخیر می‌تواند در اثر بیماری‌هایی مانند کم کاری تیروئید و یا کاهش ترشح هورمون رشد به وجود بیاید. البته که ژنتیک یکی از عوامل بسیار مهم در رشد افراد قدی افراد می‌باشد. اگر اعضای خانواده قد کوتاهی داشته باشند، نشانه‌ های رشد قد در فرد کم‌تر می‌باشد. در نتیجه رشد او کند‌تر انجام می‌گیرد و فرد در بزرگسالی قد کوتاه می‌باشد.

برای این که بتوانید به افزایش قد خود کمک کنید، ابتدا باید با دلایل و نشانه‌های عدم رشد قد آشنا شوید. طبق نظر کارشناسان و پزشکان متخصص عوامل و نشانه‌های مختلفی برای عدم رشد قد وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • کمبود هورمون رشد

کودکانی که دچار کمبود ترشح هورمون رشد می‌شوند، قطعاً در بزرگسالی با اختلا در رشد مواجه می‌شوند. این افراد در بزرگسالی معمولاً علائم رشد قد بسیار کمی را تجربه می‌کنند و در نتیجه کوتاه قد‌تر خواهند بود.

 • کم کاری تیروئید

یکی دیگر از نشانه های که می‌تواند عدم رشد قد را برای فرد در پی داشته باشد، کم کاری تیروئید است. این غده که مسئول ترشح هورمون رشد می‌باشد اگر به درستی کار نکند، نشانه های رشد قد را در فرد به شدت کند می‌کند.

علاوه بر این موارد، فاکتور‌های دیگری را می‌توان به عنوان نشانه‌های عدم رشد قد در نظر گرفت که به شرح زیر می‌باشند:

 • سندرم داون
 • دیسپلازی اسکلتی
 • برخی از انواع کم خونی
 • بیماری‌های کلیوی و قلبی
 • بیماری‌های گوارشی یا ریوی
 • مصرف برخی از دارو‌ها توسط مادر در دوران بارداری
 • تغذیه نامناسب
 • استرس شدید

مطالعه بیشتر: افزایش قد با مدیتیشن

تأثیر نشانه های رشد قد

تأثیر نشانه های رشد قد

زمانی که فرد در دوران نوجوانی و جوانی افزایش قد را تجربه می کند، تغییرات مختلفی را در ظاهر و خلق و خوی خود تجربه می کند. طبق تحقیقاتی که توسط پژوهشگران انجام می‌گیرد، علائم رشد قد می‌تواند تأثیرات مختلفی بر افراد بگذارد که مهم‌ترین نمونه از این نشانه‌ها عبارتند از:

 • دست و پا چلفتی

یکی از نشانه های رشد قد در فرد، بلند‌تر شدن استخوان‌ها می‌باشد. با این حال ممکن است برخی از ماهیچه‌ها و تاندون‌ها هنوز رشد نکرده‌اند. این عدم هماهنگی بین استخوان و ماهیچه‌ها می‌تواند سبب عدم تعادل در افراد شود.

مطالعه بیشتر: قد مرد باید چقدر باشه

 • درد‌های در حال رشد

علائم رشد قد می‌تواند با درد‌های موقتی همراه باشد که این امر کاملاً طبیعی می‌باشد. اما چنانچه این درد‌ها به صورت مداوم و آزار دهنده باشند، بهتر است که برای درمان آن‌ها به پزشک مراجعه کنید.

 • تمرکز بر ظاهر

یکی از تأثیراتی که نشانه های رشد قد بر افراد می‌گذارد، توجه بیش از حد به ظاهر می‌باشد. معمولاً نوجوانان در این سنین و با مشاهده علائم رشد قد، به دنبال زیبایی ظاهری بیش‌تری هستند. همواره تلاش می‌کند تا نظر جنس مخالف را به خود جلب کند و در اجتماع فردی خوش استایل به نظر برسند.

اگر نشانه های رشد قد مشاهده نشدند چکار کنیم؟

از آن جایی که قد می‌تواند یکی از مهم‌ترین فاکتور‌ها برای افزایش اعتماد به نفس باشد. اکثر روابط عاطفی، کاری و دوستانه تحت تأثیر مستقیم این فاکتور قرار می‌گیرد. بنابراین در شرایطی که علائم رشد قد در سنین کودکی و یا نوجوانی در فرد مشاهده نشود، باید سریعاً به فکر درمانی برای آن باشید.

روش های درمان عدم رشد قد

از آن جایی که میزان رشد قدی در سنین مختلف، متفاوت می باشد، در نتیجه راه‌ها و روش‌های درمان در هر گروه سنی متفاوت می‌باشد که در ادامه با این روش ها بیش تر آشنا خواهیم شد.

 • کودکی

دو مورد از مهم‌ترین عواملی می‌توانند از بروز نشانه های رشد قد در این گروه سنی جلوگیری کنند، تغذیه و مشکلات پزشکی می‌باشند. بهتر است که کودک شما یک برنامه غذایی مناسب داشته باشد تا بتواند فرآیند رشد مناسبی را تجربه کند. اگر با این روش علائم رشد قد در کودک ظاهر نشد، بهتر است که از یک پزشک تغذیه و یا اطفال کمک بگیرید. با انجام آزمایش‌های لازم علت اصلی عدم رشد قدی در فرد مشخص می‌شود و راهکار‌های مناسبی برای آن ارائه می‌شود.

 • نوجوانی

بهتر است که در برنامه غذایی افراد در این گروه سنی حتماً گوشت، شیر و سبزیجات گنجانده شود. همچنین افراد در این سنین باید حتماً فعالیت و تحرک مناسبی داشته باشند. هر گونه بی‌تحرکی می‌تواند سبب عدم بروز نشانه‌های رشد قد در فرد شود. حرکات کششی و استفاده از بارفیکس می‌تواند در ترشح هورمون مورد نیاز برای افزایش رشد بسیار مؤثر باشد.

 • بزرگسالی

معمولاً علائم رشد قد در این گروه سنی اتفاق نمی‌افتد و فرد تنها از از روش‌های افزایش قد مانند طب سوجوک و یا سابیمینال‌ها می‌توانند کمی افزایش قد را تجربه کنند. البته برخی از حرکات کششی نیز در این سنین می‌تواند کمی قد فرد را بلند‌تر کنند. بنابراین اگر در بزرگسالی به دنبال افزایش قد هستید، باید بدانید که رسیدن به این هدف کمی سخت و زمان بر می باشد.

برای این که بتوانید سریع تر به نتیجه برسید و افزایش قد را تجربه کنید، می توانید از پکیج افزایش قد قد پلاس استفاده کنید. برای سفارش این پکیج می‌توانید با شماره‌های درج شده تماس بگیرید و این پکیج بی نظیر را سفارش دهید.

مجموعه قدپلاس جزو اولین مراکز در کشور است که توانسته است تنها با تمرکز بر روی اصلاح ساختار و اناتومی بدن افراد، بدون قرص و دارو، افزایش قد در 22 سالگی بین 3 الی 12 سانت را تضمین نماید. پکیج قد پلاس  دارای مجوز ثبت است. کافی‌ست جهت مشاوره هم اکنون با ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما در خصوص رشد قد در سن 22 سالگی شما را راهنمایی نمایند.

قدپلاس

نتیجه مطلب نشانه های رشد قد

ترشح هورمون‌های رشد در سنین نوجوانی بیش‌تری تأثیر را در مشاهده نشانه های رشد قد خواهند داشت. کنترل ترشح این هورمون‌ها کار سختی می‌باشد اما با داشتن یک برنامه غذایی مناسب و انجام حرکات ورزشی مناسب می‌توان به افزاش ترشح آن‌ها کمک کرد. همچنین برای این که سریع تر به نتیجه برسید، بهتر است که از پکیج افزایش قد قد پلاس استفاده کنید تا بتوانید در بزرگسالی افزایش قد را تجربه کنید.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://ghadpl.com/?p=10911